Erken Gelen Turnalar

Film Story

1979, Kırgızistan-SSC, Renkli, 90 dk., Kırgız Türkçesi dublajlı
1979, Kyrgyzstan-SSR, Color, 90 min.

 

Yönetmen / Director : Bolotbek Şamşiyev
Senaryo / Script: Cengiz Aytmatov, Bolotbek Şamşiyev
Görüntü Yön. / Cinematography : Sergey Taraskin
Müzik / Music : Aleksandr Knaifel
Oyuncular / Cast : Emil Boronchiyev, Suymenkul Çokmorov, Gulsara Adzhibekova (Hacıbekova), Khasan Abdraimov, Suyutay Shamshiyeva, Altynai Abdeyeva
Yapımcı / Producer : Kırgızfilm ve Lenfilm Stüdyoları ortak yapımı
Cengiz Aytmatov’un savaş yıllarını konu alan aynı isimli hikâyesinden beyazperdeye aktarılmıştır.

 

Olaylar İkinci Dünya Savaşı yıllarında bir Kırgız köyünde geçmektedir. Savaşın korkunç yankısı bu küçük köye de gelmiştir. Köyde erkekler cepheye gittiği için bütün işler kadın, çocuk ve yaşlılara kalmıştır. Bu yüzden, zor şartlarda kolhozda çalışmak zorunda kalan çocuklar artık okula gidemezler. Bu çocuklardan biri olan Sultanmurat on beş yaşlarındadır ve sınıf arkadaşı Mirzagül’ü sevmektedir. Babasının cepheye gitmesi ve evin büyük erkek çocuğu olduğu için evdeki işlerin çoğu Sultanmurat’a kalmıştır. Ama aynı zamanda köyde kalan herkesin ihtiyaçlarının da giderilmesi ve savaşın ortaya çıkardığı kargaşadan yararlanmak isteyen hırsız ve tefecilerle mücadele edilmesi gerekmektedir. Savaşın sert ve keskin yüzü insanların hayatını alt üst etmiş, en büyük zararı ise kadın ve çocuklara vermiştir.

 

Sultanmurat is a14 year old boy who lives in a small Kyrgyz village during the days of World War II. All the men have gone off to war so he is left alone to tend to the horses who are week with hunger. Therefore he cannot go to school, and works in the kolkhoz under harsh conditions. Sultanmurat loves his schoolmate Mirzagul. On the other hand, he has to try to meet the necessities of almost everyone who are left in the village. Though there are also thieves and usurers in the village to be struggled. The war has turned almost everything upside down, and those who suffer the most are unfotunately the women and children.