erkin yilmaz

Erkin Yılmaz

Sinema Genel Müdürü

Korkut Ata Türk Dünyası Film Festivali, yıllar öncesinden başlayan ve ilmek ilmek dokunan bir yolculuğun heyecanlı serencamı şeklinde kendini gösteriyor. Istanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür İşleri Daire Başkanlığı’nın faaliyetleri çerçevesinde 1998-2002 yılları arasında yönetmen Prof. Tevfik İsmailov’un öncülüğünde üç kez düzenlenen Türk Dünyası Sinema Günleri, 2013 Eskişehir Türk Dünyası Kültür Başkenti programları arasında Turkuaz Sinema Günleri ve 2014’te D-8 ve Türk dünyası ülkelerinin de üye olduğu ECO ülkeleri sinemalarının oluşturduğu Gelişen Ülkeler Film Festivali’nden sonra tam anlamıyla başlığına uygun olarak kendini gösteriyor.
Türkçe ve lehçelerinin konuşulduğu geniş coğrafyadan bağımsız, özerk veya bölge olarak ortaya çıkan Türk dünyasından seçme filmler, yarışma, özel bölümler, panel ve sergilerle seyirciyle buluşuyor. İsmail Gaspıralı’nın “Dilde, Fikirde, İşte Birlik” şiarını da gözeten festival, Kazakistan’dan Saha Cumhuriyeti, Moldova/ Gagauz Yeri’ne, Tataristan’dan Özbekistan, Irak Türkmenlerine kadar çok geniş bir coğrafyada makes bulan ortak kültürümüze dair tarihi ve modern kurmaca ve belgesel türdeki konuları işleyen filmler, animasyonlarla çocuklar ve dramlarla yetişkinlerin dünyasına hitap edecek şekilde kültürel anlamda çok renkli çalışmalar seyircinin kalbine ulaşıyor.
Türk dünyası kültüründe, destansı hikayelerin anlatıcısı ulu bilge Dede Korkut veya o dünyanın yer aldığı geniş coğrafyada bilinen ismiyle Korkut Ata adına düzenlenen bu yılki festivalde, Kurmaca ve Belgesel Film Yarışmalarında, Türk Dünyası sinemasının öne çıkan verimleri dostça bir rekabette karşı karşıya gelecekler. Tarihi Panorama bölümünde, ortak tarihimizin bilinen veya az bilinen olaylarını işleyen yapımların seyircinin büyük ölçüde ilgisini çekecektir. Güncel İnsan Manzaraları başlıklı bölümde, bu ülke ve bölgelerde günümüz insan hikayeleri beyazperdeye (ekrana) yansıyacaktır. Uzun Metraj Animasyon bölümünde, çocuklar ve de yetişkinler kendi kültürümüzün temel unsurlarını içeren anlatımları estetik değerlerle seyretme şansını yakalayacaklar.